Home Hrana i piće

Kako napraviti domaće kiselo mlijeko

Kako lako napraviti kod kuće

je popularan koji se često konzumira u različitim kulturama diljem svijeta. Osim što je probioticima i korisnim bakterijama, je i izvor kalcija, proteina i vitamina B. Srećom, nije potrebno odlaziti u trgovinu da biste uživali u ovom zdravom mliječnom napitku. Može se vrlo jednostavno napraviti kod kuće uz nekoliko osnovnih sastojaka i malo strpljenja.

Postoje različiti načini kako se kiseli mlijeko, a u ovom članku ćemo se usredotočiti na jednostavnu metodu koja ne zahtijeva puno vremena ni truda. Potrebna su samo dva sastojka: mlijeko i starter , koju možete kupiti u obliku jogurta ili probiotičkih kapsula. Osim toga, bit će vam potreban lonac, termometar za mlijeko i staklenka za čuvanje mlijeka. Slijedeći nekoliko jednostavnih koraka, uživat ćete u domaćem kiselom mlijeku bez aditiva i konzervansa.

Uživaj u zdravom i ukusnom kiselom mlijeku iz vlastite kuhinje

mlijeko se obično pravi od kravljeg mlijeka, ali može se koristiti i mlijeko drugih životinja poput ovčjeg ili kozjeg. Važno je da mlijeko bude , a najbolje je kupiti ga od lokalnog proizvođača. Za kiselog mlijeka možete koristiti i pasterizirano mlijeko, ali imajte na umu da će sadržavati manje dobrih bakterija zbog visokih temperatura obrade.

Kako se kiseli mlijeko? Zagrijte mlijeko na 85°C, a zatim ga ostavite da se ohladi na sobnu temperaturu. Kad se mlijeko ohladi, dodajte starter kulturu i dobro promiješajte. Zatim ulijte smjesu u staklenku i ostavite ju na toplom mjestu na 6-8 sati. Dobro će doći ako imate termos ili pećnicu koju možete na najnižu temperaturu i ostaviti staklenku unutra. Nakon 6-8 sati, mlijeko je spremno za hlađenje u hladnjaku. Kako bi se proces kiseljenja nastavio, ostavite jedan dio kiselog mlijeka u staklenku i koristite ga kao starter za iduću seriju, a ostatak možete konzumirati ili koristiti u nekim drugim receptima.

Bez puno muke: za domaćeg kiselog mlijeka

Postoji nekoliko trikova kako biste osigurali da vam mlijeko uspije. Prvo, pobrinite se da vam je mlijeko i nekontaminirano. Ako koristite mlijeko iz dućana, provjerite datum isteka i odaberite ono koje je najsvježije. Također, bilo bi dobro da operete sve posuđe i koje ćete koristiti u pripremi kako biste izbjegli neželjenu kontaminaciju.

Drugi važan faktor je temperatura. Mlijeko se ne smije pregrijati tijekom zagrijavanja, jer će to ubiti sve dobre bakterije potrebne za kiseljenje. Također, temperatura u prostoriji gdje se kiselo mlijeko ostavlja treba biti konstantna i ne preniska, kako bi se proces fermentacije odvijao optimalno.

Posljednji savjet je da strpljivo pratite proces kiseljenja i ne otvarate staklenku tijekom tog vremena. temperature ili dodirivanje mogu poremetiti proces i rezultirati lošim mlijekom. Kako biste bili sigurni da je kiselo mlijeko spremno za hlađenje, možete provjeriti konzistenciju – trebalo bi biti gustom i pomalo kiselkastom, sličnom jogurtu.

Uživajte u zdravom i ukusnom domaćem kiselom mlijeku i eksperimentirajte s različitim dodacima poput voća ili meda. Osim što je i hranjiv, kiselog mlijeka kod kuće je jednostavno i zabavno, a sigurno će se svidjeti i vašim najmlađim ukućanima. Sada kada znate kako se kiseli mlijeko, nema razloga da ga ne napravite i uživate u njegovim brojnim blagodatima.

Exit mobile version