Home Hrana i piće

Kako prepoznati i spriječiti plamenjaču na lovoru višnji

Što je plamenjača na lovoru višnji i kako se prenosi

Plamenjača je gljivična bolest koja može značajno smanjiti prinose ovog drveća i utjecati na njegovu opću vitalnost. Ova bolest je prvenstveno uzrokovana gljivicom Pseudomonas syringae pv. syringae, ali se može javiti i zbog drugih uzročnika. Gljivica se najčešće prenosi vodom, kada kiša ili raznose spore po lišću i plodovima i ulaze u rane na biljci. Također, može se prenijeti i vjetrom, insektima i životinjama koje dolaze u dodir s biljkom.

Koji su plamenjače na lovoru višnji i kako ih prepoznati

plamenjače na lovoru višnji uglavnom se javljaju na listovima i plodovima. Na listovima se pojavljuju , koje kasnije mogu prekriti cijelu površinu lista. Ove mrlje se vremenom šire i spajaju, a zatim se na njima mogu vidjeti sitne ili smeđe točkice, što su spore gljivice. također mogu imati slične mrlje i deformacije te imati gorak okus. Ponekad se plamenjača može javiti i na granama i kori stabla, što može dovesti do njegove deformacije i oslabljivanja.

Kako spriječiti plamenjaču na lovoru višnji

Preventivne mjere u suzbijanju plamenjače su ključne u održavanju zdravlja ovog drveća i sprječavanju pojave . Prvo što treba učiniti je odabrati zdrave , koje nisu već zaražene bolešću. Također, važno je održavati dobru sanitaciju u vrtu, uklanjati zaražene listove i grane, te uništavati ih kako bi se spriječilo širenje . Također, treba izbjegavati lišća i plodova, te ih držati što sušima kako bi se spriječilo stvaranje povoljnih uvjeta za gljivice. Prilikom sadnje, treba ostaviti dovoljno prostora između stabala kako bi se osigurala dobra zraka i spriječilo stvaranje vlage.

Korisni savjeti za održavanje zdravlja lovoru višnji i sprječavanje plamenjače

Osim navedenih preventivnih mjera, važno je i redovito pregledavati svoje biljke i primijetiti simptome plamenjače što prije. Prilikom zimskog orezivanja, treba ukloniti sve suhe i oštećene dijelove biljke kako bi se spriječilo širenje . Također, preporučuje se gnojidba biljke kako bi bila jača i otpornija na bolesti. Važno je i održavati dobru razinu vlažnosti tla, ali ne pretjerivati s zalijevanjem.

Što učiniti ako primijetite plamenjaču na lovoru višnji

Ako primijetite simptome plamenjače na svojim lovorovim višnjama, treba odmah poduzeti mjere kako bi se spriječilo daljnje širenje bolesti. Prvo treba ukloniti zaražene dijelove biljke i uništiti ih, te također tretirati preostale dijelove fungicidima koji su prikladni za suzbijanje plamenjače. U slučaju jačeg napada bolesti, preporučuje se kontaktirati stručnu osobu koja će vam pomoći u liječenju biljke.

Prirodni načini liječenja i zaštite lovoru višnji od plamenjače

Uz korištenje kemijskih fungicida, postoji i nekoliko prirodnih načina zaštite lovoru višnji od plamenjače. Primjerice, možete izraditi vlastiti fungicid od vapna i sode bikarbone te ga raspršiti po biljci. Također, korisno je i tretiranje biljke mješavinom vode i otopine jabučnog octa, koja će pomoći u suzbijanju gljivice. Također, važno je redovito čišćenje tla oko biljke i uklanjanje ostataka lišća i plodova kako bi se spriječilo ponovno zaržavanje.

Plamenjača na lovoru višnji je bolest koju je važno primijetiti što prije i poduzeti mjere kako bi se spriječilo njezino širenje i biljke. Pravilno održavanje i preventivne mjere su ključne u sprječavanju pojave bolesti, a u slučaju napada, važno je pravodobno reagirati i primijeniti odgovarajuće metode liječenja. kemijskih i prirodnih sredstava može pomoći u zaštiti lovoru višnji od plamenjače i očuvati zdravlje biljke.

Exit mobile version