Hrana i pićeGluhajte za zimu: savjeti za spremanje gljiva

Gluhajte za zimu: savjeti za spremanje gljiva

Spakirajte gljive za dane: za zimsko čuvanje

je tu, a s njom i vrijeme za pripremu zimskih zaliha. Uz razne vrste povrća i voća, svakako ne smijemo zaboraviti na gljive. One su neizostavni dio jesenske kuhinje, ali kako sačuvati njihov okus i i u hladnim zimskim danima? U nastavku vam donosimo nekoliko jednostavnih i provjerenih savjeta za spremanje za zimu.

Kako sačuvati okus i u zimskim mjesecima? Pročitajte naše savjete!

Prvo i najvažnije pravilo za spremanje za zimu je brzina. Naime, gljive se ne smiju dugo zadržavati na sobnoj temperaturi jer gube svoju svježinu i počinju se kvariti. Stoga je važno da ih odmah po branju ili kupnji stavite u hladnjak ili ih što prije pripremite za . Također, gljive ne treba prati prije spremanja jer će se tako brže pokvariti.

Zaboravite na ledenu zimu: kako pravilno pripremiti i skladištiti gljive

Ako se odlučite za gljiva, najbolje ih je prvo blanširati. To znači da ih kratko prokuhate u vodi i potom ih odmah ohladite u hladnoj vodi. Ovaj proces zaustavlja enzime koji uzrokuju propadanje gljiva te će one zadržati svoju boju, okus i teksturu. Nakon blanširanja, gljive treba dobro ocijediti i staviti u zatvorene vrećice ili posude za . Tako će trajati i do 6 mjeseci u zamrzivaču.

Gljive za zimu: za očuvanje svježine i

Ako se odlučite za sušenje gljiva, zapamtite da je potrebna vrlo suha klima za ovaj postupak. Najbolje ih je sušiti u dehidratoru ili na suncu. Nakon što postanu hrskave, gljive možete staviti u ili vrećice za čuvanje. Sušene gljive mogu trajati i do godinu dana ako se čuvaju na suhom i hladnom mjestu.

Spremite se za zimsku sezonu gljivarstva uz naše provjerene savjete

Još način za čuvanje gljiva za zimu je kiseljenje. Za to su najbolje one čvršće vrste poput vrganja, lisičarki ili šampinjona. Gljive se prvo moraju dobro očistiti i narezati na manje komade. Potom ih treba kratko prokuhati u kiselom octu i začinima po želji te staviti u i preliti vrućim ocatom. Kisele gljive mogu trajati i do godinu dana ako se čuvaju u hladnjaku.

Jesensko blago za zimski : kako pripremiti i sačuvati sezonske gljive

Ako ste ljubitelj konzerviranja hrane, možete isprobati i gljiva u ulju. Osim što će ostati i hrskave, tako konzervirane gljive će dobiti i poseban okus. Gljive se najprije moraju dobro očistiti, blanširati i osušiti. Potom se stavljaju u staklenke i preliju s uljem, a možete dodati i začine po želji poput češnjaka, ružmarina ili papra. Konzervirane gljive mogu trajati i do 6 mjeseci ako se čuvaju u hladnjaku.

Uživajte u jesenskom blagu i spremite dio tog bogatog okusa za zimu uz ove jednostavne savjete za spremanje gljiva. Tako ćete u hladnim danima moći uživati u omiljenim jelima s dodatkom svježih i nutritivno vrijednih gljiva. Sretno čuvanje!

Povezani sadržaj

Najpopularnije